Dlaczego warto zbierać makulaturę?

Makulatura to produkty wykonane z kartonu lub papieru: stare czasopisma, gazety, książki, zużyte opakowania kartonowe lub papierowe, które nie są już potrzebne. Nadają się one bezpośrednio do wtórnego wykorzystania. Odpady papierowe uważane są za jeden z najbardziej dochodowych rodzajów materiałów z recyklingu.

Dlaczego warto zbierać makulaturę:

  • Pomaga w ograniczaniu ilości odpadów – dzięki segregacji odpadów, a w tym zbieraniu makulatury zmniejszają się wysypiska, które mogą zatruwać wody gruntowe i skażać środowisko.
  • Dzięki temu chronimy drzewa i środowisko – w procesie przetwarzania makulatury powstaje masa celulozowa, która może być stosowana do produkcji papieru. Szacuje się, że tona makulatury może ocalić ok. 16 drzew, które mają zbawienny wpływ na ekosystem.
  • Umożliwia zaoszczędzenie pieniędzy – wytwarzanie papieru z makulatury jest mniej czasochłonne i pracochłonne oraz tańsze niż obróbka i wycinka drzew. Dodatkowo możemy zaoszczędzić domowy budżet, ponieważ płacimy mniej za wywóz odpadów segregowanych.
  • Zmniejsza się zużycie prądu i wody – przekazując makulaturę na skup  podarowujemy starym gazetom czy kartonom nowe życie. A dzięki możliwość wielokrotnego przetworzenia papieru, możemy zaoszczędzić na energii oraz wodzie.
  • Zaoszczędzenie miejsca w domu lub zakładzie pracy – przetrzymywanie i utylizacja makulatury jest nieopłacalna, dlatego powinniśmy jak najczęściej przeprowadzać porządki, dzięki temu zyskamy nową przestrzeń użytkową. Dodatkowo przekazując makulaturę na skup możemy zarobić.