Franczyza – jak zacząć?

Wielu z Was, którzy rozważają kupno licencji i otwarcie własnego biznesu pod znanym logo, z pewnością zastanawia się jak zacząć. Co prawda podłączenie się pod sieć franczyzową to obecnie jedna z najlepszych i najszybszych dróg do wysokich zarobków, jednak trzeba mieć również na uwadze, że to inwestycja na długie lata. Z tego względu nie wystarczy wybrać sklepu, w którym po prostu na co dzień robicie zakupy. Zanim podejmiecie ostateczną decyzję dokładnie przeanalizujcie rynek oraz zaplanujcie kilka spotkań. Dzięki temu będziecie pewni, że dokonaliście słusznego wyboru a sukces jest w zasięgu waszego wzroku.

Rozmowa z franczyzodawcą

Zdecydowana większość systemów franczyzowych działa zgodnie z zasadami etyki biznesowej, a także poświęca dużo czasu na pomoc swym franczyzobiorcom, aby ci mogli osiągać coraz większe zyski. Mimo wszystko bezpośrednie spotkanie z przedstawicielami danej firmy nie zaszkodzi, a wręcz może okazać się doskonałym sposobem, by zdobyć jak najwięcej informacji o sieci u samego źródła.

Spotkanie z obecnymi franczyzobiorcami

Prawdopodobnie biorcy licencji są najlepszym źródłem wszelkich informacji o interesujących was sieciach franczyzowych. Jako potencjalni franczyzobiorcy możecie mieć wpływ na warunki na jakich zawarta będzie licencja. Z tego względu warto zapytać ich o realne koszty inwestycji, doradztwo marketingowe, reklamowe i oczywiście poziom zadowolenia ze współpracy z franczyzodawcą. Pamiętajcie tylko, aby nie być zbyt nachalnymi, gdyż franczyzobiorcy, mogą potraktować takie zachowanie jako ingerencję w ich prywatność.

Spotkanie z byłymi franczyzobiorcami

Jeśli macie taką możliwość warto skontaktować się także z franczyzobiorcami, którzy zrezygnowali ze współpracy z wybraną przez was siecią. Ich słów nie traktujecie jednak jako ostateczność, gdyż powody rozstania mogły być różne, a Wy poznaliście tylko jedną wersję wydarzeń.

Analiza samych siebie

Na koniec musicie podjąć się analizy samych siebie, czyli zastanowić się czy franczyza faktycznie do Was pasuje. Rozważcie wszelkie za i przeciw. Jeśli jesteście osobami zaradnymi, dobrze zorganizowanymi, a zarazem potraficie podporządkować się jednolitym wymaganiom systemu to coś w sam raz dla Was. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia finansów. Musicie ocenić, czy Wasz budżet jest wystarczający, aby wystartować z własnym biznesem. I absolutnie nie ryzykujcie całym dorobkiem życia!

Gazetki:

Twój biznes w 2020 roku!

Nasi partnerzy: